: Krištof

Autor: Peter Karpinský
Knižná predloha: Svetlo z Betlehema
Vydavateľstvo Perfekt 2023

Ilustrátorka: Renáta Milčáková

Dramaturgia: Beata Panáková
Hudobná dramaturgia: Katarína Bielčiková
Zvuková realizácia: Stanislav Kaclík
Réžia: Milena Lukáčová
Rozpráva: Lucia Vráblicová

Pôvodná rozhlasová rozprávka Petra Karpinského rozpráva príbeh súčasného chlapca Krištofa, ktorý objavuje tajomstvo a posolstvo Vianoc. Interpretovaná bola jubilujúcou herečkou Luciou Vráblicovou. Tento text spolu s ďalšími pôvodne rozhlasovými rozprávkami vyšiel v tom istom roku v knihe Svetlo z Betlehema.

Peter KARPINSKÝ (1971)

/ spisovateľ, jazykovedec, pedagóg, redaktor, scenárista, režisér

Študoval slovenský jazyk a dejepis na Filozofickej fakulte v Prešove, kde na Katedre slovenského jazyka a literatúry pôsobil ako odborný asistent, v súčasnosti ako docent.
Od roku 2022 je riaditeľom Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií FF PU. Debutoval v roku 1997 knihou poviedok Oznamujeme všetkým majiteľom hrobov, za ktorú získal cenu Rubato a Prémiu v rámci Ceny Ivana Kraska za rok 1998. Do sveta literatúry pre deti vstúpil knihou Rozprávky z múzea záhad a tajomstiev (2007), za ktorú získal prémiu Literárneho fondu. Nasledovali rovnako úspešné tituly Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (2001, 2018), Sedem dní v pivnici (2011), Adela, ani to neskúšaj (2016), Teta Agáta a jej mačacia sedmička (2017), O dvanástich mesiačikoch (2019), O malom kozmonautovi (2021), Med z ľadových kvetov (2019), Lebka s dvoma zámkami (2022) či Príbehy Kveťa Herbára (2023). Spisovateľ je autorom divadelných hier a scenárov, ako aj rozprávkových rozhlasových hier (Koruna času a modrá koza, Med z ľadových kvetov, Rozprávky z múzea záhad a tajomstiev a ďalšie). Je zakladateľom a vedúcim divadelného súboru DTS (Divadlo teatrálnej skratky). Okrem literárnej tvorby sa venuje jazykovede, teórii komiksu a recenzovaniu textov, najmä z literatúry pre deti a mládež. Je držiteľom ocenenia Najlepšia detská kniha 2001, 2007, 2011 a 2016 v súťaži BIBIANY – medzinárodného domu umenia pre deti.

Renáta MILČÁKOVÁ (1976)

/ ilustrátorka a prekladateľka

V rámci svojej tvorby sa venuje prevažne ilustrácii pre deti. Ilustrovala knihy Jonatán malý ako omrvinka, Rozprávka o oslíkovi, Trinásta komnata, Rozprávkový vláčik (Ján Milčák), Medvedík Pú (hmatové ilustrácie, A.A. Milne), Fairy Tales (hmatové ilustrácie, H.Ch. Andersen, Ch. Perrault), Triky-liky (Miriam Molnárová-Nevyjelová). Z taliančiny preložila a zároveň ilustrovala súbor talianskych ľudových rozprávok prerozprávaných štyrmi autormi (Italo Calvino, Guido Gozzano, Luigi Capuana, Giambattista Basile) s názvom Sedem rokov nemá. Svojimi ilustráciami prispela aj do viacerých detských časopisov, a to slovenských (Maxík – ilustrácie k rozprávkovému seriálu Ameník, Kopišík, Lopašík, kreslené príbehy Mušiak Bezdomik, Knižočka o kamarátoch, Pán Medko, Zvonček – ilustrácie k rozprávkovému seriálu Záhradný kalendár, kreslené príbehy Trino & Frino) i zahraničkých (detské časopisy Zornička – Srbsko, Viasolka – Bielorusko, mládežnícky časopis Vzlet – Srbsko, kultúrno-spoločenský časopis Život – Krakov). Knihy s jej ilustráciami boli viackrát ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, kniha Rozprávkový vláčik bola zaradená do katalógu najkrajších a najlepších kníh pre deti a mládež celého sveta The White Ravens 2010. Autorka žije a tvorí v Levoči.