: ďalší autori a hostia festivalu

Kristína Baluchová

(1983)

Spisovateľka, redaktorka

Vyštudovala Filozofickú fakultu UCM v Trnave, odbor psychológia. Po skončení vysokej školy pracovala prevažne v HR a neziskovom sektore. V roku 2011 založila občianske združenie OZ P(L)UTO, ktoré sa zameriavalo na sociálnu inklúziu a podporu ľudí s hendikepom. Venuje sa najmä písaniu kníh pre deti a dospelých. Debutovala v roku 2011 knihou Lietam v tom tiež, ktorú pôvodne napísala ako dokument o páde spoločnosti SkyEurope Airlines. Nasledovala ďalšia novela s tematikou lietania, Let 365 (2013), ktorá predstavovala reflexiu dopravného pilota počas letu do Lagosu. O rok neskôr jej vyšla zbierka intímnej lyriky Ako kaluže. V roku 2020 nasledoval psychologický román s detektívnou zápletkou s názvom Od Tatier k Dubaju. Od roku 2015 sa venuje aj tvorbe pre deti – napísala artterapeutickú zbierku básničiek Kamoši z vypáraného svetra (2015), sériu príbehov z leteckého prostredia pre deti a mládež s názvom Kapitán Padák (2016-2019), detektívny príbeh pre deti Záhada knižnice na konci ulice (2021) a rozprávku pre najmenších s názvom Udatný ježko (2021).

Eva Borušovičová

(1970)

Scenáristka, režisérka, spisovateľka

Vyštudovala Filmovú a televíznu fakultu Vysokej školy múzických umení v Bratislave: začínala na Katedre filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky, následne pokračovala na Katedre filmovej a televíznej réžie. Po magisterskom štúdiu absolvovala doktorandské štúdium v odbore Filmová a televízna réžia, opäť na VŠMU. Už počas štúdia začala pracovať pre Slovenskú televíziu ako scenáristka a dramaturgička programov pre deti (Od Kuka do Kuka). Ako scenáristka sa podieľala na filme Pravdivá história (2009) v réžií Agnieszky Holland, či divadelnej hre 69 lepších vecí než sex, ktorá mala premiéru v Štúdiu L+S. Sama natočila celovečerné filmy Modré z neba (1997), Amálka, ja sa zbláznim! (1999) a Vadí nevadí (2001). V súčasnosti sa venuje najmä literárnej tvorbe – debutovala v roku 2009 knihou Urobíme všetko, čo sa dá. Nasledovali úspešné tituly Do Plaviek (2018) a Plány B (2021). Bola členkou odbornej poroty v rámci súťaže RTVS Týždeň rozhlasovej hry; okrem toho má sama na konte réžiu niekoľkých úspešných rozhlasových hier.

Ivona Březinová

(1964)

Spisovateľka, pedagogička

Vyštudovala Pedagogickú fakultu Univerzity J. E. Purkyně, odbor český jazyk a dejepis. Na Katedre bohemistiky pôsobila ako odborná asistentka a získala tam aj doktorát z pedagogických vied v odbore český jazyk a literatúra. Ako vysokoškolská pracovníčka sa venovala výskumu českej literatúry 19. a začiatku 20. storočia a literatúre pre deti a mládež. Od roku 1982 je členkou IBBY a od roku 1999 členkou Obce českých spisovatelů. Je autorkou množstva kníh pre deti ako napríklad Lentilka pro dědu Edu (2012), Adélka a zlobidýlko (2014), Danda má hlad (2014), Nausika, dívka z Knossu (2015), Deník vodnice Puškvory (2016), Ťapka, kočka sťehovavá (2017), Ňouma z Áčka (2018), Řád sladkého sněhuláka (2019) či Útek Krišpína N. (2019). Viaceré z jej kníh boli preložené aj do slovenského jazyka.

Hedviga Gutierrez

(1994)

Ilustrátorka

Absolvovala štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa predovšetkým knižnej a editoriálnej ilustrácii pre deti. Jej tvorba vychádza z klasickej kresby, ktorú pretvára do digitálnej ilustrácie. Využíva predovšetkým figuratívne motívy, ktorých vizuál odzrkadľuje ich charakter. Rada experimentuje s digitálnou kolážou, vektorovou grafikou a venuje sa aj grafickým technikám, akými sú sieťotlač a risografia. Publikovala vo vydavateľstvách IKAR, Slovart, Albatros, B4U Publishing, ale aj v detských časopisoch Slniečko a Bublina. V rámci editoriálnej ilustrácie spolupracovala s Denníkom N a Denníkom SME. Vystavovala na Slovensku, v Česku a v Anglicku. Od roku 2019 je členkou Asociácie ilustrátorov (ASIL). Jej autorský picturebook Plecháč Bob získal ocenenie Najkrajšia detská kniha zimy 2020. Za výtvarné spracovanie knihy Kvetky Veverkovej Baba Jaga získala Cenu Slovenskej národnej knižnice za študentskú prácu v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska 2018. Rovnaké ocenenie získala za študentskú prácu Neboj sa! v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska 2017. Okrem toho ilustrovala knihy Hojdali sa ježibaby (Jozef Moravčík Jakubovec), Záhada knižnice na konci ulice (Kristína Baluchová), Škriatok Bertil a záhada strateného potoka (Mária Lazárová), Malí hrdinovia (Diana Mašlejová), Ňuňo (Denisa Fulmeková), Vtáčie dobrodružstvá (Ivona Ďuričová), A diverse world (Lenka Chytilová), Mountain (Lenka Chytilová).

Martin Husovský

(1984)

Spevák, hudobník, skladateľ

Študoval masmediálnu komunikáciu na filozofickej fakulte v Prešove. Ako spevák a muzikant začínal v skupinách Raindown a Timothy. Neskôr sa stal lídrom skupiny Komajota, s ktorou v roku 2007 získali ocenenie Slávik v kategórii Objav roka. Zložil hudbu k viacerým divadelným inscenáciám – Popolvár najväčší na svete (Divadlo Žilina), Podivuhodný skon sedliaka Škorca, Návšteva starej dámy, Snehová kráľovná (DJZ Prešov), Tieň majstra Pavla (Spišské divadlo), Drevený tato (Bratislavské bábkové divadlo); rozhlasovej hre Muž zlatého srdca; niekoľkým krátkometrážnym filmom či reklamným spotom.

Tomáš Končinský

(1978)

Autor, dramaturg, scenárista, spisovateľ

Vyštudoval Katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU v Prahe. Od roku 2006 pôsobí ako externý scenárista a autor programov a rozprávok pre deti pre Český rozhlas 2 a Rádio Junior. V súčasnosti pôsobí ako televízny dramaturg detskej televízie ČT:D (Studio kamarád, Tamtam, Černobílo). Autorsky spolupracoval na viacerých projektoch pre deti, za ktoré získal prestížne ocenenia – medzi inými v roku 2014 ocenenie Strip roka za komiks Kustodka Květa. V roku 2017 získal ceny Magnesia Litera a Zlatá stuha za knihu pre deti a mládež s názvom Překlep a Škraloup. Táto knižka sa stala neskôr inšpiráciou pre inscenáciu Chronoškriatkovia, ktorú uviedlo Bratislavské bábkové divadlo. V roku 2019 vydal rozprávkovú knihu plnú fantastických príbehov o bytostiach z ďalekých krajín s názvom Cesta z Ošemetna, ktorá bola v roku 2020 ocenená ako najlepšia detská kniha vydavateľstva Albatros Media. S ilustrátorom Danielom Špačkom aktuálne napísal knihu pre deti s názvom Do Nepaměti (2022), ktorej dej sa sústreďuje okolo otázky, kam miznú naše spomienky na prvé dva roky života.

Zuzana Kronerová

(1952)

Herečka

Vyštudovala herectvo na VŠMU v Bratislave, pôsobila v Divadle Jána Palárika v Trnave, v Slovenskom národnom divadle v Bratislave a hosťovala aj v pražskom Národnom divadle. Jej domovskou scénou je od začiatku 90. rokov bratislavské Divadlo Astorka. Počas hereckej kariéry stvárnila množstvo divadelných a filmových postáv, je jednou z najvýraznejších hereckých osobností slovenského kultúrneho života. Účinkovala v dnes už kultových slovenských dielach, ako sú Sváko Ragan (1976), Nevera po slovensky (1980), Ženský zákon (1987) alebo Tá tajovská voda mútna (1987). Účinkuje aj v televíznych seriáloch, v rozhlase a dabingu. Obsadzovaná je aj českými režisérmi a hosťuje tiež na českej divadelnej scéne – zahrala si nielen v Národnom divadle, ale aj v pražskom Café teatr Černá labuť. V roku 2001 sa stala držiteľkou Českého leva za vedľajší herecký výkon vo filme Divoké včely. Je aj držiteľkou ceny Dosky, na Art Film Feste bola ocenená Hercovou misiou. Za postavu Violet v inscenácii August na konci Ameriky získala cenu Krištáľové krídlo 2011 v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Za postavu pani Mariky vo filme Červený kapitán bola ocenená národnou filmovou cenou Slnko v sieti 2017 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Zároveň bola v rovnakej kategórii nominovaná na Českého leva 2016. Venuje sa aj spevu, má rada šansón a jazz.

Ján Kurinec

(1983)

Výtvarník, ilustrátor

Vyštudoval Výtvarnú výchovu a pedagogiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Vo svojej tvorbe sa venuje predovšetkým kresbe. Je autorom ilustrácií ku knihám pre deti a dospelých ako Karpatské povesti, Povesti z Pohronia (Peter Urban), Básně (Josef Kasal), Adalbertov denník (Angela Nanettiová), Hontiansko-novohradské povesti, príhody a zbojnícke piesne (Ján Mäsiar), Tajné písmo, Štyria jazdci (Roman Brat) či Ja by som aj (Tomáš Lazár). So Slovenskou akadémiou vied autorsky spolupracoval na knihách o popularizácii vedy a vedeckého myslenia – Klikal som a čítal som (Marek Jurkovič), Najznámejšie experimenty vo fyzike (Samuel Kováčik) a Najznámejšie experimenty v psychológii (Viera Bačová). Jeho ilustrácie ku knihe Deň, keď som zmenil svet (Iveta Kesnerová) sa dostali do výberu BIBIANY Najkrajšie detské knihy jesene 2018. Je členom Asociácie ilustrátorov (ASIL).

Jozef Lenhart

(1950)

Historik umenia, spisovateľ, dramatik, rozhlasový redaktor

Narodil sa do rodiny majstra ľudovej umeleckej výroby Jozefa Lenharta, v Bratislave vyštudoval dejiny umenia. Začínal ako reštaurátor, neskôr pôsobil v Slovenskom rozhlase, bol generálnym riaditeľom Sekcie kultúrneho dedičstva na Ministerstve kultúry. Bol pri rekonštrukcii kaštieľa v Tomášove, neskôr pracoval v ÚĽUV-e. Z pôvodného povolania historika umenia pozvoľna prešiel k tvorcovi umenia. U nás aj v zahraničí sa preslávil ako dramatik, autor zaujímavých televíznych projektov, rozhlasových rozprávok a hier. Vytvoril dramatické diela rôznych žánrov od monodrámy až k muzikálu. Detskú dušu obohatil o Rybenku, povesť O Prešporskom Rolandovi, Smrť slávikov, Posledný kvet, Perpetua či Dom pre holuba. Mnohé z jeho diel boli ocenené na festivaloch pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby v Piešťanoch, ale aj medzinárodne. Je autorom zbierok povestí Čierne zlato (Povesti z Hornonitria) a Legenda o Cinka Panne (Povesti o slávnej husľovej virtuózke). V roku 2015 mu Literárny fond udelil Cenu za celoživotné dielo v oblasti rozhlasu. Na IX. ročníku festivalu Zázračný oriešok (2016) jeho titul Panna z huslí zrodená z cyklu povestí o Cinka Panne získal hlavnú cenu detskej aj odbornej poroty.

Igor Piačka

(1962)

Akademický maliar

Vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Bratislave, odbor Voľnej grafiky a knižnej ilustrácie, ateliér Albína Brunovského. V rokoch 1990 – 2003 pôsobil ako odborný asistent na VŠVU v Bratislave. Od roku 2003 pracuje ako umelec na voľnej nohe. Svoju prácu prezentoval na samostatných a kolektívnych výstavách v Prahe, Moskve, New Yorku či Tokiu. Navrhol 27 poštových známok a ilustroval množstvo knižných obálok a grafických albumov. Ilustroval knihy ako Nebeská sláva (Pavol Dobšinský), Jaskyňa dávnych predkov (Božena Lenčová), Obrázková kniha bez obrázkov (H. Ch. Andersen) a mnohé ďalšie.
Jeho ilustrácie získali množstvo významných cien, medzi inými Cenu Ministerstva kultúry SR (2012) či Cenu Ľudovíta Fullu (2007).

Zuzana Pospíšilová

(1975)

Spisovateľka, psychologička

Vyštudovala Filozofickú fakultu v Brne, odbor psychológia. Pracovala 10 rokov ako psychologička v Špeciálnom pedagogickom centre pre deti s mentálnym postihnutím v Ostrave. K písaniu sa dostala cez vlastné deti, keď začala pre nich vymýšľať a písať rôzne rozprávky, príbehy a básničky. Je autorkou vyše desiatky detských kníh ako Lumpíček a Rošťanda (2011), Uf, oni přistáli (2013), Zlobivé pohádky (2014), Psí pohádky (2017), Zimní škola v přírodě (2017), Kočičí pohádky (2018), Školnice Valerie se ujíma vedení (2018), série DeTeKTiVové a Kouzelná třída, Chichotavé rozprávky (2021), Neposlušné rozprávky (2021) a mnoho ďalších. Za svoju prácu bola viackrát ocenená – kniha Lumpíček a Rošťanda získala cenu Městské knihovny v Lysé nad Labem, kniha Bez práce nejsou koláče bola ocenená prvým miestom v kategórii detskej literatúry v nakladateľskej súťaži v rámci Polabského knižního veletrhu v roku 2014. V ankete SUK Čteme všichni 2016, získala za knihu Knihovnické pohádky ocenenie v kategórii cena knihovníkov.

Toňa Revajová

(1949)

Spisovateľka a redaktorka

Maturovala na Všeobecno-vzdelávacej škole v Žiline. Študovala defektológiu, pôsobila ako učiteľka na základných školách. Od roku 1981 pracovala v redakcii mesačníka Kultúrny život. Pred odchodom na dôchodok prekladala pre dabingové štúdio seriály z nemeckého a českého jazyka. Rediguje detské knihy a beletriu pre vydavateľstvá Slovart a Ikar. V literárnej tvorbe sa zameriava predovšetkým na detského čitateľa. Je autorkou kníh O kráľovi a malej breze (1987), Pol prázdnin s tetou Kolieskovou (1989), Denník Majky z majáka (2001), Denis a jeho sestry (2007), Rok Sivka ohniváka (2018), Kiko jeden, Kiko dva – V škôlke (2019), Kiko jeden, Kiko dva (2020). S veľkým úspechom sa stretli aj jej knižky s hrdinkou Johankou: Johanka v Zapadáčiku (2012), Zlom väz, Johanka (2012), Tvoja Johanka (2014), Johankina veľká rodina (2015). V roku 2021 prispela poviedkou pre deti do kolektívneho diela Dohviezdny večer. Je laureátkou Ceny Bibiany a Slovenskej sekcie IBBY za najkrajšie knihy a nositeľkou ceny Trojruže.

Daniel Rušar

(1975)

Spisovateľ, lektor

Vyštudoval anglický jazyk na Univerzite Pardubice. Pracuje ako tréner sociálnych zručností, kouč a moderátor workshopov. Venuje sa aj témam ako aké je to byť introvertom, storytellingu a tvorivosti. Napísal zbierku poviedok s názvom Frisbee (2006) a novelu Jaro Kriplů (2011), ktorá získala cenu slovenskej IBBY ako Najkrajšia kniha pre deti a mládež za jar a leto 2011. Pre deti napísal knihu Vlk a tma (2016) o prekonávaní strachu z tmy a Kamzíkův velký skok (2016) o strate blízkeho človeka. So slovenskou ilustrátorkou Adelou Režnou spolupracoval na knihách Strakáč a Tióny (2019), Zachariáš a studená voda (2020), Malý Panda a Tato a mesiac (2020). V roku 2021 mu vyšla kniha Datel a slabihoudek.

Alexandra Salmela

(1980)

Spisovateľka

Vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fínčinu na Karlovej univerzite v Prahe. Debutovala románom 27 čiže smrť robí umelca, ktorý napísala vo fínskom jazyku. Za svoju prvotinu získala ocenenie denníka Helsingin Sanomat a bola nominovaná medzi finalistov národnej literárnej súťaže Finlandia. Román bol preložený do viacerých jazykov, slovenský preklad postúpil do finále Anasoft litera 2012. V roku 2015 jej vyšiel vo fínčine druhý román s názvom Antihrdina – do slovenčiny bol preložený v roku 2017. Je autorkou mnohých básní, rozprávok, poviedok a divadelných hier. S ilustrátorkou Martinou Matlovičovou vytvorila knihy pre deti Žirafia mama a iné príšery a Strom, ktorá vyšla zároveň vo Fínsku aj na Slovensku a bola preložená aj do češtiny. Kniha získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii „Literatúra pre deti a mládež“. Deťom venovala aj rozprávkové tituly Severnejšie ako na sever a sériu kníh o dievčatkách Mimi a Líze (Mimi a Líza 1, Mimi a Líza 2, Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla), ktorú spracovala na základe rovnomenného animovaného seriálu Kataríny Kerekešovej a Kataríny Molákovej.

Daniel Špaček

(1977)

Ilustrátor, grafik, animátor

Vyštudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy a Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Vystriedal niekoľko profesií, pričom aktuálne pracuje ako dizajnér českej televíznej stanice ČT:D, pre ktorú navrhol aj jej vizuálny štýl. Venuje sa najmä knižnej ilustrácií, pri ktorej rád využíva svoju fantáziu a cit pre detail. Ako ilustrátor spolupracoval napríklad so spisovateľom
Tomášom Končinským na knihách pre deti Překlep a Škraloup (2017) a Do Nepaměti (2022) či so spisovateľkou Radkou Třeštíkovou na knihách To prší moře, Dobře mi tak a Osm. Za svoju tvorbu bol niekoľkokrát ocenený prestížnymi cenami – v roku 2017 to bola cena Magnesie Litera za Najlepšiu detskú knihu.

Lukáš Tandara

(1988)

Bábkoherec

Vyštudoval bábkoherectvo na Katedre bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení. Pôsobil v Bábkovom divadle v Žiline, v Divadle Pôtoň, v Divadle Ludus, či v sérií dramatizovaných čítaní pre neziskovú organizáciu Osmijanko. Autorsky spracoval a do dramatizovanej podoby pretransformoval ľudovú rozprávku Sama Czambela „Hanička bez rúk“. V lete 2016 absolvoval stáž v americkom divadle Bread and Puppet a v rokoch 2017 –2018 medzinárodný improvizačný projekt Európskej Únie „Our lives“ (Berlín – Kodaň). Účinkoval v divadelných predstaveniach Mio, môj Mio, Na slepačích krídlach, Zhavranelí, Snehová kráľovná, Kráľ, Dúhové rozprávky, Príšerka Charlie, Príbehy stien, Popolvár či Adventura humana.

Adriana Totiková

(1983)

Režisérka, autorka, dramaturgička, herecká koučka a príležitostná herečka

Absolvovala štúdium slovakistiky a estetiky na Univerzite Komenského, kde získala doktorát a divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Tvorí a režíruje v divadlách na Slovensku, v Čechách, Poľsku a USA. Vedie vlastnú spoločnosť JURIA production, ktorá dlhodobo spolupracuje na úspešných televíznych projektoch. Režíruje seriál Oteckovia a spolupracuje na animovanom seriáli Tresky-Plesky. Je autorkou vlastných divadelných hier a scenárov. Ako prvá herecká koučka na Slovensku spolupracuje na filmoch a divadelných workshopoch doma i v zahraničí. Je expertkou na vyhľadávanie detských hereckých talentov.

Marek Vadas

(1971)

Spisovateľ, canisterapeut

Vyštudoval estetiku a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa aj canisterapiou. Absolvoval niekoľko dlhších pobytov v Afrike, najčastejšie v strednej a západnej časti tohto kontinentu (Kamerun, Čad, Gabun, Nigéria). Debutoval v roku 1994 prózou Malý román. Za knihu Liečiteľ dostal v roku 2007 Cenu Anasoft litera. Okrem literatúry pre dospelých napísal aj niekoľko kníh pre deti: Rozprávky z čiernej Afriky (2004), za ktorú získal cenu Bibiany za najlepšiu detskú knihu roka; ďalej knihy Útek (2016) a Krutá Mária (2020), na ktorých autorsky spolupracoval s ilustrátorkou Danielou Olejníkovou.

Zuzana Vlčková

Dramaturgička, moderátorka

Vyštudoval estetiku a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa aj canisterapiou. Absolvoval niekoľko dlhších pobytov v Afrike, najčastejšie v strednej a západnej časti tohto kontinentu (Kamerun, Čad, Gabun, Nigéria). Debutoval v roku 1994 prózou Malý román. Za knihu Liečiteľ dostal v roku 2007 Cenu Anasoft litera. Okrem literatúry pre dospelých napísal aj niekoľko kníh pre deti: Rozprávky z čiernej Afriky (2004), za ktorú získal cenu Bibiany za najlepšiu detskú knihu roka; ďalej knihy Útek (2016) a Krutá Mária (2020), na ktorých autorsky spolupracoval s ilustrátorkou Danielou Olejníkovou.

Lucia Vráblicová

(1973)

Herečka, dabérka

Po ukončení štúdia na konzervatóriu nastúpila do muzikálového divadla Nová scéna, ktoré je jej domovským divadlom od roku 1993. Známa je z televíznych seriálov a filmov, no vďaka jej výraznému hlasu ju často počuť aj v dabingu a v rozhlasových hrách. Nahovorila tiež upútavky do rádia Viva a rádia Expres. Pracuje pre Slovenský rozhlas, kde okrem rozhlasových hier účinkuje tiež v čítaniach na pokračovanie a v množstve nahrávok poézie a prózy. V roku 2020 začala spoluprácu s vokálnym zoskupením Voising. V roku 2021 získala najvyššie ocenenie v prednese umeleckej poézie a prózy Křišťálová růže.

Daniela Zacharová

(1947)

Maliarka, ilustrátorka, karikaturistka

Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vyštudovala odbor figurálna maľba. Striedavo pôsobila ako pedagóg na Ľudovej škole umenia v Bratislave a ako výtvarníčka v slobodnom povolaní. Ku knihám má blízko aj vďaka mame, spisovateľke Kláre Jarunkovej. Ilustrovala desiatky kníh – jej debutom bola ilustrácia k maminej knihe Jediná, ale ilustrovala i ďalšie jej tituly ako napríklad Dedko a vlk, O dievčatku, ktoré šlo hľadať rozprávku, O psovi, ktorý mal chlapca, Obrázky z ostrova či Pomstiteľ. Žije a tvorí v Bratislave. Venuje sa karikatúre, maľbe a ilustrácií kníh a časopisov. Kreslené vtipy začala vymýšľať už ako šestnásťročná. S úniou karikaturistov vystavovala po celom svete – v Českej republike, Nemecku, Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Anglicku, Brazílii i Japonsku. V roku 2007 získala v Kremnici cenu Zlatý gunár – Anketa detských čitateľov Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave o najkrajšiu knihu za rok 2010 – 1. miesto v pôvodnej slovenskej tvorbe za knihu Poškoláci.