: ilustrátori

Zuzana Bočkayová Bruncková

(1980)

Ilustrátorka

Vyštudovala odbor Knižná grafika a ilustrácia na VŠVU v Bratislave. Venuje sa ilustrácii kníh pre deti, pričom používa najmä techniky kresby, maľby a koláže. Ilustrovala knihy pre deti ako Byť dráčikom je úžasné (Peter Gibey, 2007), Sedem dní v pivnici (Peter Karpinský, 2011), Med z ľanových kvetov (Peter Karpinský, 2019), Myší knížka (Petr Chudožilov, 2019) či Šelmy v akcii (Gabriela Futová, 2021).
Je držiteľkou Ceny primátora Bratislavy na Bienále ilustrácií Bratislava 2021. Patrí medzi členov Asociácie ilustrátorov (ASIL).

Peter Čisárik

(1958)

Maliar, ilustrátor, divadelný a scénický výtvarník, pedagóg, autor ceny Zázračný oriešok 2001

Stredoškolské vzdelanie získal v odbore keramika a grafika na Strednej priemyselnej škole v Košiciach, na DAMU v Prahe vyštudoval scénografiu a bábkarstvo. Svoj talent využil ako scénograf v košickom Bábkovom divadle. Niektoré projekty (Puk, Šťastný princ, Malá morská panna, Krajina Zázračno) predstavovali v čase vzniku „malú revolúciu“ v ponímaní modernej imaginatívnej scénografie. Vo svojich dielach vytvára obrazovú paralelu k moderným poetickým rozprávkam, akési veľkoplošné obrázkové priestorové divadlo, ktoré je schopné i samostatne esteticky pôsobiť a fungovať. Ilustroval niekoľko kníh Jána Uličianskeho (Snehuliacke ostrovy, Máme Emu, Veverička Veronka, Pán Prváčik, Čarovný chlapec, Veveričky), Daniela Heviera (Konor) či Márie Ďuríčkovej (O Guľkovi Bombuľkovi). Za svoju tvorbu získal niekoľko prestížnych ocenení – Cenu Ľudovíta Fullu (1997), Cenu Ministerstva kultúry SR (1993, 2001), nomináciu na Cenu H. Ch. Andersena, Juhoafrická republika (2004). V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Katedre bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave.

Filip Horník

(1989)

Ilustrátor, grafický dizajnér

Vyštudoval ŠÚV v Kremnici, odbor tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov pod vedením Vojtecha Baláža a následne absolvoval ateliér Art Dizajn pod vedením Františka Buriana na VŠVU v Bratislave. Venuje sa predovšetkým knižnej ilustrácii pre deti, ale aj voľnej ilustrácii alebo dizajnu. Svojimi ilustráciami prispel aj do niekoľkých čísel časopisov Slniečko a Bublina. Jeho ilustrácie boli súčasťou mnohých výstav nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je autorom ilustrácií ku knihám pre deti ako Netopierik, zombíci a čudo z Marsu (2016), Kremnickí permoníci (2016), Spišskí permoníci (2017), Mina a Riman Maximilián (2019) od Zuzany Boďovej. Ďalej ilustroval knihu Romana Brata s názvom Stratený kráľ (2018) a knihy Branislava Jobusa: Zberný dvor (2019), Ako šarkan Kyber Šikana pristál na streche základnej školy (2020) a Odpadkový fantóm (2021). Je členom Asociácie ilustrátorov (ASIL).

Katarína Ilkovičová

(1982)

Ilustrátorka, grafická dizajnérka, autorka ceny Zázračný oriešok 2018

Vyštudovala ilustráciu a grafický dizajn na Akadémii výtvarných umení v poľskom Krakove. Po skončení štúdia pracovala ako grafická dizajnérka. Od roku 2007 ilustrovala niekoľko kníh v spolupráci s vydavateľstvami na Slovensku aj v Čechách. Je autorkou ilustrácií v knihách: Neplechy školníčky Agneše (Alžbeta Verešpejová), Babka na rebríku (Dušan Dušek), Keď sa pes smeje (Juraj Šebesta), Bublinkové rozprávky (Marta Hlušíková), Já se nechtěl stěhovat! (Daniela Krolupperová), Ježkovy voči a jiné pohádky (Stanislava Reschová), Pohádky pod polštář (Zuzana Pospíšilová), Pyžamový týden – Pyžamový týždeň (Barbora Škovierová), Vinohradnícke povesti (Dobroslava Luknárová, Zuzana Kuglerová), Prečo lienky nosia podkolienky (Ivona Ďuričová), Snehuliačik šepol mame (František Rojček), Večera u kráľa (Pavel Uher), Kočka Kačka (Ivona Březinová), Hups, Rups a Šups (Gabriela Futová, Katarína Škorupová), O zlatej rybke / O rybke Beličke (Mária Števková, Jozef Kroner), Básničkový karneval (Ivona Ďuričová) či Glória vo veľkom svete (Martina Juhász). Okrem ilustrácie sa venuje aj grafickému dizajnu. Je členkou Asociácie ilustrátorov (ASIL).

Martin Kellenberger

(1957)

Výtvarník, maliar, ilustrátor

Vyštudoval Katedru výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Ako výtvarný redaktor pracoval vo vydavateľstvách Tatran a Mladé letá. Neskôr pôsobil ako pedagóg na výtvarnej katedre Fakulty architektúry STU. Venuje sa maľbe, kresbe, grafike, animovanému filmu. Ilustroval niekoľko desiatok knižných titulov, prevažne detských, napríklad: Vrabčí kráľ (Július Balco, 2004), Oči plné oblohy (Jaroslav Rezník, 2010), Veselé potulky po svete (Štefan Moravčík, 2015), Sabínkine prázdniny (Jana Bodnárová, 2019), Ako sa muchotrávka naučila usmievať (Xénia Faktorová, 2019), Abeceda zlatá (Mária Števková, 2021), Nepopieraj netopiera (Miroslav Demák, 2021) a mnohé ďalšie. Svoje diela prezentoval na viacerých výstavách nielen doma, ale i v zahraničí. Získal množstvo ocenení, medzi inými Cenu Ľudovíta Fullu (2001), bol nominovaný na medzinárodnú Cenu Hansa Christiana Andersena. K významným oceneniam jeho tvorby patrí prierezová výstava inštalovaná v Zimnej záhrade Prezidentského paláca.

Miloš Kopták

(1969)

Výtvarník, akademický maliar, autor ceny Zázračný oriešok 2008

Vyštudoval grafiku a knižnú ilustráciu na VŠVU v Bratislave. Venuje sa maľbe, kresbe, priestorovej tvorbe, fotografii, land artu a knižnej ilustrácii. Lektoruje odborné semináre a workshopy z oblasti ilustrácie, knižnej tvorby a voľného umenia (Paríž, Bologna, Kuala Lumpur, Frankfurt, Moskva). Stál pri založení Asociácie ilustrátorov. Je držiteľom domácich i zahraničných ocenení: Grand Prix Vox humanita Ostrava (1994), Grand Prix Gaz de France (1997), Najkrajšia kniha roka (2003), Zlatá stuha (2006), Najkrajšie ilustrácie roka (Praha, 2007), Cena Ľudovíta Fullu (2009). Je autorom ilustrácií v knihách Kocúr na kolieskových korčuliach, Rozprávky z palety, Malá princezná (Ján Uličiansky), Zábavné oriešky pre bystré hlavičky (Jozef Pavlovič), Kysucké povesti (Ján Podmanický), Spišské povesti (Anton Marec), Africké rozprávky (Kama Sywar Kamada), Grécke mýty (Eduard Petiška) či Škola po škole (Daniel Hevier).

Vladimír Král

(1974)

Ilustrátor, maliar, grafický dizajnér, autor ceny Zázračný oriešok 2012

Je absolventom Katedry animovanej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave. Pracoval ako animátor v štúdiu Interline aj ako výtvarník a režisér reklamných spotov a televíznych relácií. Súčasťou jeho animovanej tvorby je úvodná zvučka filmového festivalu Art Film 1999; výtvarné návrhy k dokumentárnemu cyklu Římani za humny a grafický dizajn obľúbenej detskej relácie RTVS – Trpaslíci. Vytvoril ilustrácie ku knihám Astík a Obík (Kristína Vulganová), Analfabeta Negramotná (Ján Uličiansky), Vianočné mystérium (Jostein Gaarder), Kozliatka (Mária Rázusová-Martáková, Jaroslava Blažková), Ako šlo vajce na vandrovku / Tri prasiatka (Mária Rázusová-Martáková, Margita Príbusová), Jako by tu tisíc dětí bylo (Adolf Heyduk, Petr Šrámek), Janko Hraško / O Janíčkovi (Mária Ďuríčková) Vtáčia legenda (Daniel Hevier), Líza, mačka z Trojice (Ján Uličiansky), Bola koza rohatá / Dedko repku zasadil (Mária Rázusová-Martáková) či Túlavý braček (Toňa Revajová). Knihy s jeho ilustráciami boli opakovane ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Za ilustrácie ku knihe Vianočné mystérium získal Cenu Ministerstva kultúry SR. Kniha Kozliatka bola nominovaná na čestnú listinu IBBY. Kniha Vtáčia legenda získala Cenu BIBIANY za najkrajšiu detskú knihu 2018 a Cenu Ministerstva kultúry 2018 za vynikajúce ilustrácie.

Juraj Martiška

(1969)

Výtvarník, ilustrátor, autor ceny Zázračný oriešok 2020

Vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Kremnici a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor maliarstvo. Venuje sa ilustrácii, voľnej tvorbe a grafickému dizajnu. V rámci svojej ilustračnej tvorby dal výtvarnú podobu niekoľkým desiatkam kníh pre deti a mládež, ako aj učebniciam. Ilustroval knihy Pavla Dobšinského (Braček jelenček, Zakliata hora), Carla Collodiho (Pinocchiove dobrodružstvá), H. CH. Andersena (Rozprávky), Marty Šurinovej (Krajinka s koníkom), Jany Bodnárovej (Dievčatko z veže), Andrey Gregušovej (Červík Ervín), Márie Lazárovej (O medvedíkovi bez mena), či Jiřího Holuba (Koľko váži Matilda, Ako skrotiť drzú Soňu, Vzbura strašidiel, Zádušná omša za grófku). Svojimi ilustráciami prispel aj do kníh Vincenta Šikulu (Prázdniny so strýcom Rafaelom), Jána Navrátila (Kráľ s gitarou), Zuzany Kuliškovej (Čáry-máry fuk!), Jozefa Kollára (Keď ťa chytím, tak ťa zjem!), Dany Hlavatej (Rozšantená abeceda), Renáty Matúškovej (Čarovné povesti slovenské), Jána Uličianského (Pán Nápad Zachraňuje svet) či Edity Rihariovej (Malý tučniak). Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, zápis na Čestnú listinu IBBY za ilustrácie knihy Krajinka s koníkom a prestížnu cenu Ľudovíta Fullu.

Martina Matlovičová

(1975)

Výtvarníčka, ilustrátorka, autorka ceny Zázračný oriešok 2010

Študovala odbor výstavníctva a propagačnej grafiky na Strednej umelecko-priemyselnej škole a neskôr na Katedre animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Venuje sa voľnej tvorbe, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a scénografii. Ilustrovala množstvo úspešných knižných titulov – Ohňostroj pre deduška, Mačky vo vreci (Jaroslava Blažková), Všetky moje zvieratá (Kveta Dašková), Drevený tato (Tomáš Janovic), Denis a jeho sestry (Toňa Revajová), Dokonalá Klára (Gabriela Futová), Tracyho tiger (William Saroyan), Čauko, bengoši (Ján Navrátil), A pak se to stalo!, Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (Ester Stará), Žirafia mama a iné príšery, Strom (Alexandra Salmela), Leonardo, kocúr z ulice (Ján Uličiansky), Gorila a já, Vránova neobyčejná dobrodružství (Frida Nilsson), Chlapec s očami ako hviezdy (Pero Le Kvet), Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (Peter Karpinský) a ďalšie. Za knižnú tvorbu získala niekoľko prestížnych ocenení: Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie, Zlaté jablko BIB 2009, Cenu Ľudovíta Fullu 2015 za vynikajúce dielo významne prispievajúce k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti a mládež, Cenu BIB 2020 vydavateľstvu za Najkrajšiu detskú knihu 2020 za ilustrácie k titulu Mačky letia do Kanady. V Českej republike získala opakovane prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros. Ilustrácie vystavovala na kolektívnych výstavách na Slovensku, v Českej republike, Slovinsku, Poľsku, Taliansku a Japonsku.

Daniela Olejníková

(1986)

Maliarka, ilustrátorka, grafička, autorka ceny Zázračný oriešok 2014

Absolvovala štúdium grafiky a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení. Venuje sa digitálnej ilustrácii, linorytu, akvarelu a akrylu. Na svojom konte má ilustrácie ku knižkám mnohých významných slovenských i zahraničných autorov. Ilustrovala viaceré knihy pre deti, napríklad O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (Miro Čársky), Spiace mesto, Spiaca spravodlivosť, Spiace tajomstvo (Martin Vopěnka),V melónovom cukre (Richard Brautigan), Trinásť (Jana Bodnárová), Liek pre Vĺčika (autorská kniha), Hávedník (Jiří Dvořák), Vie, čo urobí (Katarína Kucbelová), Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy (Jana Bodnárová), O kresbe, čo ožila (Daniel Pastirčák), Zatúlaný gombík (Zuzana Csontosová), Ema a Max (Jana Šajgalíková), Největší přání (Ester Stará), Bydlíme (Jiří Dvořák), Útek, Krutá Marta (Marek Vadas) a iné. Jej ilustrácie sa objavili v časopisoch Včielka, Zornička, Slniečku a v denníkoch SME a Denník N. Je držiteľkou Plakety BIB 2013, Ceny za grafickú úpravu, ocenení Najkrajšie knihy Slovenska a Nejkrásnější knihy CZ 2018, Zlatej stuhy, Zlatého jablka BIB 2017a Ceny Ministerstva kultúry za vynikajúce ilustrácie.

Ľuboslav Paľo

(1968)

Ilustrátor, maliar, grafik, výtvarník, pedagóg, autor ceny Zázračný oriešok 2004

Je absolventom Pedagogickej fakulty UPJŠ v Prešove a Oddelenia voľnej grafiky a knižnej ilustrácie prof. Dušana Kállaya na VŠVU v Bratislave. Po ukončení štúdia absolvoval študijný pobyt v Paríži (Cité Internationale des Arts). Venuje sa voľnej tvorbe, grafike a knižnej ilustrácii. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na VŠVU, kde vyučuje teóriu a prax ilustrovanej knihy. Je autorom ilustrácií ku knihám pre deti, ale aj dospelých: Gilgameš (Vojtech Zamarovský), Tuláčik a Klára (E. Jakub Groch), Podivuhodné príbehy siedmich morí (Ján Uličiansky), Rozprávky a bájky (L. N. Tolstoj), Zverinec na siedmom poschodí alebo x dôvodov, prečo nechovať zvieratká v byte (Peter Gajdošík), Už dočiahnem na kľučku (Jana Šimulčíková), Zlatá reťaz boha Sobeka (Zuzana Kuglerová), Tajomstvo Čierneho Dvora (Ján Uličiansky), Slovenské povesti I. (J. C. Hronský), Marína a povaľači (Andrea Gregušová), Veľké Bum a malé BUM (Daniel Hevier, Buvik 2014), Doktor Jajbolíto (Kornej Čukovskij), Adela, ani to neskúšaj (Peter Karpinský), Kamzíkův velký skok (Daniel Rušar), Jakub a čarovná kolobežka (Zuzana Csontosová), Kapitán Spomienka: poviedky a básne pre deti a násťročných (Kolektív autorov) a mnoho ďalších. Za svoje ilustrácie získal viacero významných ocenení doma aj v zahraničí (opakovane v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, Zlaté jablko BIB 2005, Cena Ľudovíta Fullu 2008, Bienále ilustrácií Oita v Japonsku).

Katarína Slaninková

(1975)

Výtvarníčka, ilustrátorka

Študovala na Katedre voľnej grafiky VŠVU v Bratislave a VŠUP v Prahe v ateliéri grafického dizajnu. Jej doménou je najmä kresba, no zaoberá sa aj maľbou a ilustráciou. Je autorkou ilustrácií ku knihám: Naša mama je bosorka (Gabriela Futová, 2000), Rozprávky z Horského parku (Monika Marettová, 2004), Veselé počítanie (Táňa Pastorková, 2008), Traja kamoši a fakticky fantastický bunker (Barbora Kardošová, 2015), Traja kamoši a fakticky fantastický poklad (Barbora Kardošová, 2016) a Traja kamoši a faktický fantastický výlet (Barbora Kardošová, 2019). Viackrát získala ocenenie Najkrajšia kniha (napr. v roku 2015 za knihu Turci, Habsburgovci a iné pohromy, v roku 2016 za knihu Traja kamoši a fakticky fantastický poklad). Svoje diela vystavovala v Japonsku, Egypte, Srbsku, Maďarsku a Bielorusku.

Milan Starý

(1970)

Výtvarník, ilustrátor, grafik

Vyštudoval Pedagogickú fakultu Karlovej univerzity v Prahe. Niekoľko rokov vyučoval výtvarnú výchovu a viedol letné výtvarné dielne. Venuje sa ilustrovaniu kníh a periodík, ilustračnej práci pre reklamné agentúry, maľbe a grafike. Spolupracuje s poprednými českými vydavateľstvami (Fragment, Albatros, Euromedia Group, k.s., Mladá fronta, Alter, Fraus) a periodikami (Hospodářské noviny, Revolver Revue, Forbes, časopisy Sluníčko, Mateřídouška). Je členom nezávislého kultúrneho združenia 65. pole a Klubu ilustrátorov detskej knihy. Ilustroval mnohé knihy pre deti – Rozum do lavice (Irena Tatíčková), Kuna nese nanuk (Eva Schneiderová), Proč mluvíme česky? (Daniela Krolupperová), Slon v porcelánu aneb Jak se neztratit v labyrintu etikety (Ladislav Špaček), pentalógiu Pachatelé dobrých skutků (Miloš Kratochvíl), ale aj pre dospelých – Ekonomie dobra a zla (Tomáš Sedláček), Jánošíci s těžkou hlavou (Lubomír Smatana), Dám se poddat (Vít Kaláb) a iné. Autorsky spolupracuje s manželkou Ester, logopédkou a spisovateľkou, s ktorou napísali niekoľko kníh pre deti ako napríklad Mařenka už říká Ř, Žvanda a Melivo, Logopedie (Žežicha se neříká), To je jízda! či Dům za mlhou. Za knihy zo série Pachatelé dobrých skutků získal ocenenie SUK 2009 – Cenu ministerky školstva, mládeže a telovýchovy a SUK 2010 – Cenu Noci s Andersenom.

Václav Šlajch

(1980)

Ilustrátor, autor komiksov, vysokoškolský pedagóg

Vyštudoval odbor ilustrácia na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeskej univerzite v Plzni. Za svoju diplomovú prácu bol ocenený Cenou ředitele Ústavu umění a designu. Následne absolvoval odbor Elektroenergetika na Elektrotechnickej fakulte. Od roku 2007 spolupracuje s Městskou knihovnou v Praze, pre ktorú vytvoril vizuál k jej 10. výročiu. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni. V roku 2012 mu v elektronickej podobe vyšli komiksy Knihovna a Příběh Pražské bible. Za komiks Historie Metodeana bol v roku 2010 ocenený cenou Muriel v kategórii Najlepší krátky komiks. Ilustroval viaceré knihy pre deti – detskú knihu Dany Šianskej s názvom Tonička a pirát Jedno Oko (2014), knižnú adaptáciu filmu Zdeňka Svěráka Tři bratry (2014), knihu Legendy české fantasy II. (2015), učebnicu Literatura pro střední školy v souvislostech. Komiksový román Štefánik (2021), na ktorom autorsky spolupracoval s Gabrielou Kyselovou a Michalom Balážom, získal začiatkom tohto roku českú cenu Muriel za najlepší komiks roku 2021.

Peter Uchnár

(1970)

Ilustrátor, maliar, grafik, autor ceny Zázračný oriešok 2006

Absolvoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach. V rokoch 1992 – 1998 študoval v Ateliéri voľnej grafiky a knižnej ilustrácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave u profesora Dušana Kállaya, kde po skončení štúdia pôsobil ako asistent až do roku 2002. Venuje sa maľbe, voľnej grafike a knižnej ilustrácii. Vytvoril ilustrácie ku knihám: Tonino, pieskový šaško (Sara Nui), Kryštofův Vzdušný zámek (Ladislav Karpianus), Soľ nad zlato (Božena Němcová), Studnička (Milan Rúfus), Béowulf (Robert Nye), Rozprávky spod slovanskej lipy (Peter Vrlík), Turčianske povesti II (Jozef Tatár), Teta Agáta a jej mačacia sedmička, Natálkine dobrodružstvá (Stanislav Repaský), O dvanástich mesiačikoch (Peter Karpinský), Turecká studnička (Ondrej Sliacky), Kapitán Spomienka: poviedky a básne pre deti a násťročných (Kolektív autorov), Veľká kniha slovenských rozprávok (Ľubomír Feldek), Latrína magika (Juraj Žembera) a mnoho ďalších. Získal viacero prestížnych ocenení v oblasti ilustrátorskej tvorby: cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 1998 za knihu Gulliverove cesty 1, Zlaté jablko na Bienále ilustrácií Bratislava 1999, Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie za rok 1999, 2004, 2009 a 2011, cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 2003 za Veľkú knihu slovenských rozprávok, Cenu Ľudovíta Fullu za rok 2005, Čestné uznanie IBBY za ilustrácie v knihe Veľká kniha slovenských rozprávok v roku 2006, cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 2008 za knihu Peter Pan, Cenu detskej poroty na Bienále ilustrácií Bratislava 2009, cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 2010 za knihu Oči a rýmy, výročnú cenu vydavateľstva Albatros za rok 2011.

Bystrík Vančo

(1975)

Výtvarník, ilustrátor, autor ceny Zázračný oriešok 2016

Absolvoval odbor Propagačné výtvarníctvo na Súkromnej strednej umeleckej škole v Bratislave. Jeho ilustrácie sú venované predovšetkým legendám a klasickým slovenským rozprávkam. Okrem ilustračnej tvorby sa venuje maľbe, grafike a land artu. V roku 2007 bola jeho ilustrácia súčasťou medzinárodnej prehliadky Bienále ilustrácii Bratislava. Za knihu O strome, ktorý bol na ceste získal v roku 2006 ocenenie Najkrajšia kniha jari, ktorú udeľuje BIBIANA. Je autorom ilustrácií ku knihám Kliatba kožušníkovej vdovy (Zuzana Kuglerová), O troch perách z veterného draka (Peter Glocko), Rozprávky z blogu (Zuzana Kuglerová), Dunajská kráľovná (Mária Ďuríčková), Prešporský zvon (Mária Ďuríčková), Najmocnejšie kúzlo (Zuzana Csontosová), Rozprávka o veštcovi a starej krivde (Roman Brat) a V krajine rozprávok (Katarína Škorupová).

Alena Wagnerová

(1959)

Ilustrátorka, maliarka, výtvarníčka, arteterapeutka

Študovala na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Absolvovala arteterapeutický výcvik u prof. J. Šickovej-Fabrici v Centre Terra therapeutica. Svoju intenzívnu výtvarnú činnosť predstavila na mnohých kolektívnych a samostatných výstavách doma a v zahraničí. Najvýznamnejšie z nich sú: Bienále ilustrácií Bratislava, Chorvátsko, výstavy detskej ilustrácie v Japonsku, Nórsku a Poľsku. Ilustrovala obľúbené detské knihy ako Lienko (Ján Kučera, 1991), Meduška (Elena Čepčeková, 1996), O muške Svetluške (Rudo Moric, 1997), Komínový panáčik (Ľubica Kepštová, 2001), Veselý telefón (Jana Šimulčíková, 2004), Slovenské rozprávky (Pavol Dobšinský, 2000) či básnickú zbierku Moje srdce má prázdniny (2008) poetky Ľubice Kepštovej. Množstvo ilustrácií uverejnila v detských časopisoch (Slniečko, Včielka, Adamko).