: Kolotoč La Fontaine & Cirkus La Fontaine

Autor: Jean de la Fontaine – Svetozár Sprušanský
Knižná predloha: Bájky
Vydavateľstvo Petit Press 2008

Ilustrátor: Ľuboslav Paľo

Autor hudby: Víťazoslav Kubička & Peter Zagar
Dramaturgia:
Beata Panáková
Hudobná dramaturgia: Marek Kundlák & Katarína Bielčiková
Zvuková realizácia: Stanislav Kaclík
Réžia: Svetozár Sprušanský

Dve rozhlasové mini hry pre celú rodinu, s názvom KOLOTOČ LA FONTAINE a CIRKUS LA FONTAINE, prinášajú pôvabný kaleidoskop zvieracích hrdinov a postavičiek, ktoré sa správajú ako ľudia. Dramatické miniatúry sú plné humoru, životnej múdrosti a skúsenosti. Výsmechu aj sebairónie, kritiky spoločenských poriadkov. Prerozprávané novým, dramatickým – výsostne rozhlasovým jazykom režiséra a scenáristu Svetozára Sprušanského.

Jean de La FONTAINE (1621 – 1695)

/ spisovateľ

O jeho mladosti je zachovaných málo informácií. V roku 1635 sa presťahoval do Paríža a vyštudoval právo. Písať začal neskôr, inšpiroval sa rôznymi spisovateľmi, starovekými i modernými, a postupne si vytvoril svoj vlastný štýl a poetický vesmír. Je považovaný za najväčšieho lyrického básnika 17. storočia vo Francúzsku. Preslávil sa najmä bájkami, ale napísal aj množstvo zlovestných veršovaných príbehov, dlhé romance a pokúšal sa aj o elégie a komédie. V roku 1658 venuje niekoľko svojich básní Nicolasovi Fouquetovi, finančnému dozorcovi Ľudovíta XIV. Fouquet podporoval umenie a umelcov, preto sa stal jeho obdivovateľom a ochrancom. V roku 1684 bol zvolený do francúzskej akadémie, kde aj naďalej pokračoval v písaní a publikovaní. Jeho prvým dielom bola komédia Eunuch (1654), v ktorej sa inšpiroval gréckym básnikom Publiom Terentiom Aferom. La Fontaine sa neskôr stal svetoznámy vďaka svojim veršovaným Bájkam (1668), ktoré vyšli v šiestich knihách.

Svetozár SPRUŠANSKÝ (1971)

/ divadelný vedec, dramaturg, režisér

Na Činohernej a bábkarskej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave absolvoval štúdium divadelnej vedy. Takisto vyštudoval odbor kulturológia – estetika na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1995 – 2017 pôsobil ako interný dramaturg, neskôr aj režisér a umelecký šéf v Divadle Andreja Bagara v Nitre, kde sa podieľal na tvorbe viacerých úspešných inscenácií a spoluvytváral tvár tohto divadla. Ako režisér pravidelne hosťoval vo viacerých slovenských divadlách (Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, Divadlo Nová scéna v Bratislave, Divadlo v Dlouhé v Prahe, Opera Slovenského národného divadla). V roku 2000 získal Cenu Literárneho fondu za réžiu inscenácií Čajka a Tvár v ohni, v roku 2003 za inscenáciu Tri sestry, v roku 2009 za dramaturgiu monotematickej sezóny Rodinné striebro, v roku 2010 za réžiu inscenácie Čarovná flauta. V roku 2003 sa stal laureátom prestížnej kritickej ankety DOSKY v kategórii Najlepšia réžia sezóny za inscenáciu Tri sestry. V ostatných rokoch je aj principálom Divadla komédie, ktoré založil, a intenzívnejšie spolupracuje s dramaturgiou Slovenského rozhlasu.

Ľuboslav PAĽO (1968)

/ ilustrátor, maliar, grafik, výtvarník, pedagóg, autor ceny Zázračný oriešok 2004

Je absolventom Pedagogickej fakulty UPJŠ v Prešove a VŠVU v Bratislave – Oddelenie voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. Po ukončení štúdia absolvoval študijný pobyt v Paríži (Cité Internationale des Arts). Venuje sa voľnej tvorbe, grafike a knižnej ilustrácii. V súčasnosti pôsobí ako vedúci Ateliéru ilustrácie a grafiky na katedre grafiky a iných médií na VŠVU. Je autorom ilustrácií úspešných kníh pre deti, ale aj dospelých: Gilgameš Vojtecha Zamarovského (2000), Tuláčik a Klára Erika Jakuba Grocha (2005), Podivuhodné príbehy siedmich morí Jána Uličianskeho (2010), Veľké Bum a malé BUM Daniela Heviera (2014), Doktor Jajbolíto Korneja Čukovského (2016). Ilustrátorove autorské knižky – Haló, haló, pani Mačka! (2006), 1+1=2 (2008), Kde je Afrika (2013) vyšli vo viacerých jazykových mutáciách. K jeho autorským knižkám patrí aj titul Môj kocúr Tamtam (2018). Autor získal ocenenia doma aj v zahraničí – v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, Zlaté jablko BIB 2005 a Cenu Ľudovíta Fullu. Vystavoval na Bienále ilustrácií Oita v Japonsku.