: Na ceste

Autor: Arnold Lobel
Knižná predloha: Lúčny koník na cestách
Vydavateľstvo Občianske združenie Slniečkovo 2022

Ilustrátor: Arnold Lobel

Dramaturgia: Beata Panáková
Hudobná dramaturgia: Marek Kundlák
Zvuková realizácia: Andrej Klimits
Réžia: Oľga Janíková
Rozpráva: Vladimír Kobielsky

Tak sme nazvali rozhlasovú rozprávku, v ktorej sú spojené tri epizódky z pôvabnej knižky amerického  spisovateľa a výtvarníka Arnolda Lobela Lúčny koník na cestách. Nie je to len veselé, ale aj múdre rozprávanie, ktoré v rozhlase majstrovsky interpretoval Vladimír Kobielsky.

Arnold Lobel (1933 – 1987)

/ spisovateľ, ilustrátor

Študoval na Pratt Institute – súkromnej univerzite v Brooklyne, zameranej na inžinierstvo, architektúru a umenie. Hoci v detstve nezažil veľa radosti, o to viac jej našiel v knižkách ako čitateľ a neskôr ako autor a ilustrátor rozprávkových príbehov pre deti. Jeho diela Kvak a Čľup sú kamaráti (2019), Kvak a Čľup sú spolu (2020), Veselý rok s Kvakom a Čľupom (2020), Kvak a Čľup nepoznajú nudu (2021) či Pán Sova získali množstvo prestížnych ocenení ako napríklad Caldecott Honor, Newbery Honor Award, Garden State Children´s Book Award a ďalšie.

Beata PANÁKOVÁ (1959)

/ dramaturgička, prozaička a prekladateľka

Celý svoj život zasvätila práci v Slovenskom rozhlase, kde od roku 1983 pracuje ako dramaturgička relácie Dobrú noc, deti. Je autorkou monologických rozprávok (Rok času, Andanténa, Malé rozprávky o veľkom hudobníkovi), rozhlasových hier i adaptácií (Ifigénia, Netrpezlivosť srdca, Kino Eden, La Musica II., Albatros, Úlety, Vlčie oko, Balzac a malá čínska krajčírka), literárnych a dokumentárnych pásiem (nielen) o osobnostiach svetovej literatúry. Zaoberá sa aj teoretickými aspektmi rozhlasovej tvorby, o čom napísala už niekoľko prác a štúdií. V roku 1992 ukončila externú ašpirantúru v literárnovednom ústave SAV prácou Podoby rozprávky v rozhlase. Venuje sa prekladom z francúzštiny, preložila množstvo literárnych textov (divadelné a rozhlasové hry, romány a poviedky). Do súčasného jazyka prerozprávala román antického autora Longosa Dafnis a Chloé, ktorý vyšiel v edíci Múzy a získal ocenenie Najlepšia kniha jesene 2013. Autorsky pripravila aj ďalšie knihy z tejto edície – starogrécke mýty Orfeus a Eurydika a Eros a Psyché. Za preklad knihy René Goscinnyho Prázdniny malého Mikuláša získala Diplom Čestnej listiny IBBY 2014.